Kleje anaerobowe do śrub, łożysk, uszczelniania powierzchni płaskich -

Przejdź do treści

Menu główne:


Kleje anaerobowe
Jest to bardzo specyficzna grupa klejów. Po odcięciu dopływu powietrza (tlenu) przechodzą z postaci płynnej w postać ciała stałego, twardo-elastycznego.
Kleje anaerobowe MONOLITH ® są produktamii specjalnymi w technice klejenia. Są wolne od rozpuszczalników i, w zależności od zastosowań, są koloryzowane w celu ich rozróżnienia w kontroli aplikacji np. lampą fluorescencyjną.
Kleje anaerobowe mają postać od rzadkich konsystencji po gęstą oraz pastowatą. Stosuje się je do szczelin, która wynoszą od 0,05 mm do 0,3 mm a w niektórych przypadkach do 0,5 mm.
Anaeroby reagują poprzez kontakt z metalem, który jest dla nich katalizatorem, a odcięcie dopływu powietrza powoduje ich szybsze utwardzanie. Po utwardzeniu się osiągają postać tworzywa. Dlatego nazywa się je płynnymi tworzywami sztucznymi.
Odporność na temperatury: -60°C do +250°C. 
Używa się je w większości do produkcji i remontów maszyn i urządzeń mechanicznych.
Kleje anaerobowe stosuje się do:

- zabezpieczania połączeń gwintowych
- uszczelniania połączeń gwintowych (do 370 bar)
- osadzania łożysk, kół zębatych, tulei, piast, itp.
- uszczelniania powierzchni (np. przekładnie, silniki samochodowe, itp.)
- eliminacji szczelin i przedmuchów
- zabezpieczeń i szybkich napraw 
Klej anaerobowy do łożysk MH 997-3
Klej anaerobowy uszczelnienia powierzchni płaskich

Klej Monolith
 MH 158-3
Kleje anaerobowe do powierzchni płaskich
( uszczelnianie )

Płynne uszczelki MONOLITH są odporne na duże ciśnienia i nie zmieniają swojej obję­tości w eksploatacji, co zapobiega rozszczelnianiu połączeń. Monolith w tym zastoso­waniu jest bardzo ekonomiczny, gdyż kilkumilimetrowej szerokości ścieżka (produkt wyciśnięty w kształcie "wężyka") naniesiona na uszczelniany kołnierz zapewnia gwarantowaną szczelnośc połączenia.­
Klejone i uszczelniane powierzchnie są zawsze zabezpieczone przed korozją.
Zastosowanie: Wykonywanie bardzo odpowiedzialnych i niezawodnych połączeń. Anaerobowe uszczelniacze są pewne i łatwe w stosowaniu. Zabezpieczają powierzchnię przed korozją i gwarantują możliwość demontażu nawet po latach. Typowe miejsca zastosowania to:
- powierzchnie podziałowe przekładni,
- silniki spalinowe,
- sprężarki,
- kołnierze rurociągów.

Klej anaerobowy do mocowania śrub


 Klej anaerobowy do mocowania szpilek 

Klej Monolith 
MH 525-3
    MH 585-3        MH 595-3                                                 
Kleje anaerobowe do gwintów 
zabezpieczanie i uszczelnianie śrub, szpilek i nakrętek
Kleje anaerobowe przylegają silnie do powierzchni i jednocześnie wypełniają luz gwintu, utrzymuje  napięcie, zapobiegają obluzowaniu i zabezpieczają przed korozją. Po zapewnieniu pełnego styku powierzchni, obciążenie rozkłada się na całej zaangażowanej długości. Jednym lub kilkoma klejami można zastąpić duży asortyment podkładek sprężystych, uszczelek, zawleczek i innych
zabezpieczeń mechanicznych.


Zastosowanie: podkładki sprężyste, kontrnakrętki, drutowanie, to dość kłopotliwe sposoby zabezpieczania gwintów. Takie łączniki jak: nakrętki, śruby, szpilki (śruby dwustronne), można zabezpieczać za pomocą specjalnych klejów anaerobowych MONOLITH® MH, które kasują luz w miejscu powstawania, czyli na gwincie. Klej zastyga dopiero w momencie wkręcenia śruby, dlatego nie wymaga specjalnej uwagi ani umiejętności od użytkownika.

Klej anaerobowy do uszczelniania gwintów




Klej anaerobowy do uszczelniania gwintów

Kleje Monolith
MH 745-3
MH 759-3
Kleje anaerobowe do gwintów
zabezpieczanie i uszczelnianie połączeń rurowych 
Stosując kleje anaerobowe można wyeliminować pakuły, taśmy teflonowe itp., poprawiając es­tetykę i skuteczność przy wysokich ciśnieniach. Przy małych średnicach uzyskuje się szczelność do 300 at. Złącze skręcamy lekko, pozostawiając w dowolnym względem siebie położeniu. Po opanowaniu techniki uszczelniania tymi produktami, uzyskuje się szczelność za pierwszym razem. Niektóre z uszczelniaczy posiadają dopuszczenia do stosowania w instalacjach gazowych i wody pitnej.
  Klejone i uszczelniane powierzchnie są zawsze zabezpieczone przed korozją.

Zastosowanie: uszczelnianie gwintów za pomocą produktów anaerobowych ma wiele zalet: chroni delikatne gwinty, umożliwia ustawienie kształtek pod dowolnym kątem, pozwala na dokręcanie bez kluczy, gwarantuje demontaż. Zastosowanie anaerobowych uszczelniaczy gwarantuje całkowitą pewność nawet przy najwyższych ciśnieniach (do kilkuset atmosfer !!!).
Klej anaerobowy do mocowania łożysk






Klej anaerobowy do mocowania tuleji



Kleje Monolith
MH 994-3
MH 997-3

Kleje anaerobowe do łożysk
mocowanie łożysk, kół zębatych, sworzni i innych połączeń

Osadzanie łożysk
Luz między łożyskiem a gniazdem można zlikwidować, wypełniając klejem anaerobowym. W nowoprojektowanych urządzeniach można osadzać łożyska z kontrolo­wanym luzem i mniejszą dokładnością obróbki, uzyskując połączenia równorzędne z wciskanymi. W przypadku bardzo dużego luzu (powyżej 0,3 mm), w remoncie można zastosować cienkościenną tuleję, którą wklejamy za pomocą MONOLITHu bez wcisku. Wykonanie odpowiedniej tulei i przetoczenie gniazda łożyskowego uzależnia się od możliwości technicznych użytkownika.
Mocowanie cylindrycznych części pasowanych
Klej anaerobowy wypełnia wszystkie nierówności powierzchni, dając 100% przyleganie, co zwiększa siłę tarcia w złączu do 3-krotnej wartości. Dzięki temu wybierając "silny" klej Monolith, można uzykać połączenie przenoszące bardzo duże momenty skręcające. Często można zrezygnować z połączenia pasowanego na rzecz suwliwego. Odpowiedni klej anaerobowy może zastępować technikę lutowania np. na połączeniach tulejowych instala­cji miedzianych.

Zastosowanie: mocowanie luźnych łożysk i tulei w: silnikach elektrycznych, prądnicach, silnikach spalinowych, przekładniach oraz mocowanie wpustów np. w wałkach wyjściowych silników, na kołach zębatych.
Korzyści to przede wszystkim oszczędności czasowe na przestoju. Nie jest konieczne demontowanie np. całego wału w celu jego obróbki i tulejowania. Tulejowanie przy szczelinie do 0,3 mm na średnicy w ogóle nie jest wymagane. Przy większej szczelinie wystarczy wkleić cienkościenną tuleję, np. mosiężną lub stalową.
Kleje anaerobowe
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego